top of page

EUGENE IONESCO

Romanya doğumlu Eugène Ionesco (26 Kasım 1912) absürt tiyatronun önde gelen oyun yazarlarından biridir. Çocukluğunun çoğunu annesinin ana yurdu olan Fransa'da geçirdi, ancak genç yaşlarının başında, Fransızca öğretmeni olarak Romanya'ya geldi. 1936'da evlenen yazar 1938’de doktora tezini tamamlamak amacıyla Fransa’ya döndü. 1939'da savaş başlayınca buraya sürekli olarak yerleşti ve redaktör olarak hayatını kazanmaya başladı.

Ionesco, İngilizce öğrenmeye karar verdikten sonra ders kitaplarının boş klişelerinden etkilenerek ilk oyunu olan Kel Şarkıcı’yı kurguladı. Oyun beklediğinin ötesinde bir başarı kazanınca da anti-tiyatro oyunları yazarak kariyerini sürdürdü. Ders adlı oyununda bir öğretmen üstün dili kullanımıyla öğrencisi üzerinde tahakküm kurar ve sonunda onu öldürür. Sandalyeler’de yaşlı bir çift, asla gelmeyip boş sandalyelerle sembolize edilen misafirleri bir araya getirip yaşam deneyimlerini aktarmaya çalışırlar, sonunda da kendilerini öldürürler. Yazarın

en ünlü oyunu Gergedanlar’dır. Bir taşra kentinin büyük meydanındaki kahvenin önünden bir gergedan hızla geçer. Kahvedekiler gergedanlar hakkında giderek alevlenen bir tartışmaya girerler, ancak gergedanla ilgili önlem almaya yönelik hiçbir düşünce ileri sürülmezler. Bu oyun Nazi dehşetinin arttığı bir dönemde yazılmıştır. Diğer oyunları arasında Kral Ölüyor, Gönüllü Katil,  Ölüler Ülkesine Yolculuk, Bavullu Adam, Şu Kahpe Dünya, Amedee ya da Nasıl Kurtulmalı, Ölüm Oyunları, Macbett, Alma Doğaçlaması, Yeni Kiracı, Görev Kurbanları sayılabilir.

ion9.jpg
ion6.jpg
ion2.jpg
ion7.jpg
bottom of page